Wierzyciel: co warto wiedzieć na jego temat?
Zaciąganie kredytów i pożyczek dla wielu z nas staje się jedyną szansą na uporanie się z licznymi wydatkami. To, od kogo pożyczamy, ma ogromne znacznie dla nas, naszego bezpieczeństwa oraz dla naszych finansów. Kim jest wierzyciel, czyli osoba lub instytucja, w której bierzemy pożyczkę lub kredyt?
Kto może zostać naszym wierzycielem?
Wierzyciel to osoba lub instytucja, która udzieli nam kredytu lub pożyczki. Może być to osoba prywatna lub firma, która wystawi nam rachunek z odroczonym terminem płatności za daną usługę lub produkt. W przypadku większych kredytów będzie to bank, z kolei w przypadku szybkich pożyczek – firma specjalizująca się w tzw. chwilówkach. W każdym przypadku musimy pamiętać, że zawierając z wierzycielem umowę o pożyczce zobowiązujemy się do tego, by spłacić ją w odpowiednim terminie, wraz z należnymi odsetkami. Co nam grozi w chwili, gdy z tego zadania nie będziemy w stanie się wywiązać?
Postępowanie egzekucyjne: jakie prawa ma wierzyciel?
Każda pożyczka, każdy kredyt, musi być przez nas spłacony zgodnie z zasadami, które zostały ustalone przy umowie kredytowej lub pożyczkowej. Jeśli nie będziemy w stanie tego zrobić, nasz wierzyciel może rozpocząć wobec nas postępowanie egzekucyjne. Postępowanie takie polega na podejmowaniu wszystkich tych kroków, które mają nas zmusić do spłaty zadłużenia. Może być to zatem zajmowanie mienia przez komornika lub zajmowanie tych środków finansowych, które będą trafiały na nasze rachunki bankowe. Jest to bardzo uciążliwe dla dłużnika, dlatego też przy zaciąganiu pożyczek lub kredytów warto zachować zdrowy rozsądek oraz zapoznać się dokładnie z umową, w której określone są wszystkie zasady związane z zaciąganiem zobowiązania finansowego oraz z jego spłatą.