Sposób na poprawę szczelności podziemnych części budynku
Głównymi powodami powstawania nieszczelności w podziemnych poziomach budynku są między innymi oddziaływanie wód gruntowych wnikających w szczeliny ściany, zestarzała izolacja zewnętrzna czy wadliwa konstrukcja budynku. Sposobem na pozbycie się problemu może okazać się przeprowadzona przez specjalistyczną firmę iniekcja kurtynowa, czyli forma naprawy uszczelniająca części mury znajdujące się poniżej gruntu.
Metoda wtórnego uszczelniania ścian poniżej gruntu.
Tradycyjne metody naprawy izolacji zewnętrznej ścian, w miejscu znajdującym się poniżej gruntu wymaga dostępu do nich z zewnątrz. W większości przypadków takie działanie utrudnione jest przez budynki znajdujące się dookoła miejsca naprawy, a rozkopanie terenu generować będzie ogromne koszty naprawy. W takiej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem będzie iniekcja kurtynowa, czyli metoda naprawy ścian od wewnątrz budynku. Polega ona na wykonaniu w miejscu naprawy siatki otworów, a następnie wprowadzenie pod dużym ciśnieniem środków uszczelniających. Dzięki temu między gruntem a ścianą tworzy się powłoka, która zapobiega wnikaniu wilgoci w struktury muru.
Podczas przeprowadzania iniekcji kurtynowej stosuje się specjalne żele akrylowe zapobiegające wnikaniu wilgoci w głąb murów. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu preparatu pod wysokim ciśnieniem, co skutkuje wypełnienie wszelkich pęknięć i szczelin w ścianie. Konkretny rodzaj substancji, a także ilość potrzebną do przeprowadzenia napraw dobiera się w zależności skali problemu, a sam proces uszczelniania powtarzać można kilkukrotnie, do uzyskania pożądanego efektu.