Biz Portal

Biznes na codzień

Samochód osobowy o koszty firmy

Nowy rok przynosi nowe zmiany dla przedsiębiorców – te najbardziej zauważalne dotyczą kwestii podatków dochodowych.

W 2019 roku prawodawcy przewidzieli kilka bardzo ważnych nowelizacji, które mają na celu znalezienie oszczędności i zwiększenie wpływu do budżetu – przede wszystkim z tytułu podatku dochodowego od przedsiębiorców. Z punktu widzenia Ministerstwa Finansów działanie takie jest jak najbardziej słuszne, ponieważ korzystając z legalnych sposobów optymalizacji podatkowej przedsiębiorcy płacą zaniżone podatki dochodowe. Dlatego też w nowym roku postanowiono restrykcyjniej podejść do kwestii rozliczania w kosztach firmowych samochodów osobowych. Na czym polegają zmiany?

Obecnie korzystając z samochodu osobowego w działalności gospodarczej wszystkie koszty z nim związane możemy rozliczać w pełnej wysokości. Dotyczy to zarówno samochodów stanowiących nasze środki trwałe, jak również samochodów użytkowanych w działalności w ramach umowy użyczenia (tu musimy jednak prowadzić kilometrówkę). Jedynie w przypadku podatku VAT powstają pewne ograniczenia dotyczące tego, iż możemy odliczyć go zaledwie w połowie.

Od stycznia 2019 roku zmieniono zapisy w tej kwestii i tym samym wszelkie wydatki – jak naprawy, paliwo, części i wyposażenie naszych samochodów możemy zaliczyć w koszty uzyskania przychodu jedynie w 75%. Warto przy tym pamiętać, iż dotychczasowe regulacje pozwalały na ujęcie w kosztach również nieodliczonej części vat – prawo to nadal przysługuje, jednak w tym przypadku również zastosowano limit 75%.

Inaczej ma się sprawa w przypadku, gdy korzystamy z naszego samochodu, który nie został wniesiony do majątku firmy. Zgodnie z art. 23 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nasz koszt może stanowić jedynie 20% poniesionych wydatków. Oznacza to bardzo wysokie ograniczenia w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów.

Podsumowując – nowy, 2019 rok przyniesie nam wiele zmian, które znacząco obciążą portfele przedsiębiorców. Z całą pewnością można stwierdzić, iż nowe zasady uwzględniania w kosztach firmowych wydatków na nasze samochody wprowadzą nie mniejsze zamieszanie, niż te z ubiegłego roku – dotyczące obowiązku składania jpk_vat. Warto również wspomnieć o pośrednich kosztach z tym związanych, a mianowicie kolejnej podwyżce cen za usługi księgowe, o które niewątpliwie zawalczą obsługujące przedsiębiorców biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *