Pomiędzy mieszkaniem a kredytem. Co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym?
Jeśli postanowiłeś złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, z pewnością nie raz słyszałeś już hasło zdolność kredytowa. Być może nawet spędza Ci ono sen z powiek, odkąd tylko po raz pierwszy pojawiłeś się w banku. Co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym i jak uzyskać go, by kupić wymarzone mieszkanie?
Każdy bank rozpatrujący wniosek o kredyt hipoteczny zwraca uwagę na inne czynniki oraz będzie wymagał od Ciebie innego zestawu dokumentów. Twoja zdolność kredytowa może być wystarczająca dla jednego z rozpatrywanych banków, podczas gdy inny odrzuci Twój wniosek. Warto jednak zapoznać się z ofertami kredytu w różnych bankach, głównie ze względu na odmienne warunki otrzymania kredytu hipotecznego. Na Twoją zdolność kredytową wpływa nie tylko Twoja sytuacja finansowa. Bank weźmie pod uwagę również Twój stan cywilny, liczbę dzieci, posiadane już obciążenia, wiek czy miejsce zamieszkania. Sprawdzi również dokładnie Twoją historię kredytową i fakt, czy dbałeś o terminowe spłacanie rat.
Aby otrzymać kredyt, konieczne jest posiadanie wkładu własnego – konieczne będzie więc zgromadzenie odpowiednich środków finansowych. Minimalny wkład własny uwzględniany przez polskie banki to 10% wartości nieruchomości, choć zdecydowana większość z nich wymaga od kredytobiorcy 20%. Gdy posiadamy jedynie dziesięcioprocentowy wkład własny, liczba banków w których możemy starać się o kredyt jest zdecydowanie mniejsza. Mogą one również wymagać dodatkowego zabezpieczenia oferowanego kredytu. Przy wyższym wkładzie własnym, marża kredytowa banku zazwyczaj maleje, tym samym zmniejszając koszt kredytu. Rozważając kredyt hipoteczny, musisz zwrócić szczególną uwagę na: wysokość RRSO, wysokość oprocentowania oraz okres kredytowania. Zapoznaj się również z zabezpieczeniami kredytu oraz dodatkowymi opłatami egzekwowanymi przez bank.
Jeżeli zaciągnąłeś już kredyt hipoteczny, ale nie jesteś zadowolony z jego warunków – masz jeszcze wyjście. Możesz rozważyć refinansowanie kredytu: decyzja o przeniesieniu kredytu do innego banku może skutkować niższymi ratami. Droższy kredyt możesz spłacić wtedy ze środków uzyskanych dzięki tańszemu kredytowi hipotecznemu.