Marmur stosuje się często od dawna
Nie spuszczać kogoś z oczu. Dokładniej proszę! Kogo nie spuszczać z oka? Nie dosłownie przecież.
Obserwacja jest rodzajem smyczy. Choć niewidocznej, czasem dającej się we znaki obiektowi obserwacji. Wiedzą o tym gwiazdy wszelkich specjalności.
Nieustająco gwiazdą budownictwa pozostaje kamień. Szczególnie marmur jest wyjątkowo okazały. Płyty marmurowe ścienne są ozdoba wielu starych i nowych budowli. Ściany wyglądają jak wyłożone miękkim materiałem o żyłkowatej prześwietlanej strukturze. Tak też samo efektownie wyglądają płyty marmurowe na schody. Białe schody są ozdobą. Schody z rzeczy samej stanowić mogą jeden z bardziej efektownych elementów wystroju.
Marmur sprawdź się także na zewnątrz budowli. Duże płyty marmurowe na taras stosuje się od stuleci i z powodzeniem. Wewnątrz kamień z siecią kolorowych smug stosuje się na osłonę źródła ciepła. I płyty marmurowe na kominek są stosowane przez wielu rzemieślników oferujących usługi związane z ogrzewaniem za pomocą kominków. A jeszcze pod dachem płyty marmurowe na podłogę kładzie się dość często.
Ważny jest kolor płyty, który dodaje jej wiele uroku. Wielobarwne smugi i żyłkowania są jego największą ozdoba. Płyta marmurowa biała jest jak mleko. Po wypolerowaniu nabierają mocy. Wydają się dzięki połyskowi niezniszczalne. O barwie skały decyduje jej skład. Dlatego płyty marmurowe białe są z powodu zawartości węglanu wapnia lub kalcytu. Przeobrażony materiał skalny na znacznych głębokościach w temperaturze sięgającej siedmiuset stopni i potwornemu ciśnieniu, miażdżącemu wszystko, co znalazło się w jego zasięgu, tnie się następnie na cienkie płyty marmurowe, wykorzystywane na okładziny.
Naukowcy spierają się często o to, która skała jest marmurem. I mają do tego podstawy. Jednak w nomenklaturze handlowej i potocznej synonimem każdej skały przeobrażonej jest określenie marmur.
Nie spieramy się o drobiazgi. Ważny dla nas jest efekt wizualny.