Kominek z płaszczem wodnym – czy to dobry sposób na wspomaganie ogrzewania?
Kominek — idealny do budowania wyjątkowego nastroju i cudownej atmosfery, przydatny, jeżeli chodzi o wspomaganie ogrzewania domu, efektowny…czy ma w ogóle jakieś wady? Niestety okazuje się, że tak i to wcale niemało, dlatego przed podjęciem decyzji o jego zakupie warto dowiedzieć się kilku ważnych informacji o tym rozwiązaniu, aby móc stwierdzić, czy jest to opcja odpowiednia dla nas. Ciekawy? No to zaczynamy!
Zaczynamy od plusów, a więc kominki z płaczem wodnym i ich zalety
Choć w sprzedaży znaleźć można naprawdę wiele różnorodnych modeli kominków, my dziś skupimy się na modelach z płaszczem wodnym – dlaczego? Odpowiedź jest prosta: jest to bowiem bardzo popularne i wielofunkcyjne rozwiązanie, które pozwala nie tylko skutecznie ogrzewać pomieszczenia, ale także wodę w danym budynku, co sprawia, że jest ono warte szczególnej uwagi. Do głównych zalet kominka z płaszczem wodnym zalicza się:
• wysoką sprawność – w porównaniu z modelami tradycyjnymi kominki z płaszczem wodnym osiągają sprawność przekraczającą 80%, dzięki czemu skutecznie przekazują ciepło do centralnej instalacji grzewczej,
• oszczędność – podjęcie decyzji o wykorzystaniu kominka z płaszczem wodnym pozwoli zdecydowanie zmniejszyć koszty ogrzewania. Warto również wspomnieć o tym, że osoby decydujące się na kominek z płaszczem wodnym mają możliwość ogrzewania przy jego pomocy wody użytkowej, co oczywiście pomaga osiągnąć kolejne realne oszczędności,
• estetyka – odpowiednio dobrany i zaaranżowany kominek znacząco podnosi nie tylko walory użytkowe, ale także estetyczne domu, w którym się znajduje,
• ekologiczność – produkty spalania drewna są znacznie mniej szkodliwe od produktów spalania chociażby węgla, stąd kominek to dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie dbanie o środowisko naturalne.
A teraz czas na wady…
Niestety jak każde rozwiązanie, tak i kominki z płaszczem wodnym nie są pozbawione pewnych wad. Oto najważniejsze z nich:
• wysoka cena – kominek z płaszczem wodnym (wliczając w to montaż i wykończenie) to wydatek rzędu od około 5500 do 10 000 zł (ceny mogą być jednak znacznie wyższe, jeżeli kominek będzie bardzo duży lub kiedy wykonany zostanie na zamówienie), co oznacza, że w porównaniu do tradycyjnych modeli jest to rozwiązanie znaczenie droższe. Warto także pamiętać o tym, że kominek, nawet ten z płaszczem wodnym nie może być jedynym źródłem ciepła w domu, konieczne jest więc połączenie go z innym urządzeniem takim jak np. kocioł na gaz, co podnosi koszty inwestycyjne.
• obsługa – jeżeli przy pomocy kominka chcielibyśmy zapewnić odpowiednią ilość ciepła w domu, to musimy się liczyć z podkładaniem drewna minimum co kilka godzin, co oczywiście wiąże się także z koniecznością regularnego usuwania popiołu, a także czyszczenia komory spalania. Ogrzewanie przy pomocy kominka wymaga więc sporo nakładów pracy. Wszystkie wymienione czynności sprawiają także, że nie unikniemy, większego niż przy standardowym użytkowaniu, bałaganu w salonie.
Warto pamiętać o tym, że decyzja o montażu kominka z płaszczem wodnym powinna zapaść na etapie projektowania domu, co pozwala uniknąć bardzo dużych wydatków związanych z montażem całej instalacji, kiedy pomieszczenia byłyby już wykończone. Zachęcamy do tego, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze zastanowić się nad tym, czy nasz tryb życia rzeczywiście pozwoli nam na ogrzewanie kominkiem i czy oszczędności będą rzeczywiście możliwe. Kalkulacja kosztów i realna ocena własnych możliwości powinny być kluczem do dokonania właściwego wyboru.