Biz Portal

Biznes na codzień

Jak wymienić koło w samochodzie?

Nauka jazdy Wrocław to tak naprawdę nic w porównaniu do utrzymania samochodu. Wielu młodych ludzi marzy o własnych czterech kółkach. Ale wydatki nie kończą się na jego zakupie. Najczęściej kupujemy używane samochody, gdyż nie potrzebujemy na nie zbyt dużej ilości gotówki. Takie pojazdy już z góry nastawione są na naprawy. Dodajmy, że pomimo wielu widocznych napraw są jeszcze te ukryte, o których może nie wiedzieć nawet sam sprzedający. O ile w przypadku poważniejszych kwestii udajemy się od razu do mechanika to są takie sytuacje, w których powinniśmy poradzić sobie sami. Jednym z nich jest: jak wymienić koło w samochodzie?
Niestety w przypadku nauki jazdy nie zawsze mamy taką możliwość, by wykonać tę czynność chociażby raz. A szkoda, ponieważ jest to niezwykle cenna umiejętność. Mając chwilę czasu warto przejrzeć jak to możemy zrobić, by mieć jakiekolwiek o tym pojęcie. Jak wiadomo usterki pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Zatem poniżej przedstawiamy krok po kroku jak samodzielnie wymienić koło w aucie.

Krok 1: Zadbaj o bezpieczeństwo.

Należy na samym początku zadbać o auto i wszystko to co nas otacza. Jeśli mamy tylko taką możliwość szukajmy powierzchni, która będzie dość zbita i płaska. Zaraz po tym należy wyłączyć silnik, a następnie po zaciągnięciu hamulca ręcznego włączyć pierwszy bieg.
Po wykonaniu tych czynności przejdźmy do koła zapasowego i sprawdzenia jego stanu. Jeśli oceniamy go na minimum dobre możemy przejść do następnego etapu.

Krok 2: Zdejmujemy koło.

Przechodzimy teraz do głównej i nieco poważniejszej pracy. Zaczynamy od ściągnięcia kołpaka. To dość proste. Teraz potrzebujemy trochę siły – musimy nieco odkręcić śruby za pomocą klucza do śrub, ale nie do samego końca.
W tym momencie potrzebny będzie nam lewarek, który naprawdę nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Dlatego warto jest go mieć zawsze w samochodzie. Wracając do tematu, należy go umieścić w najlepszym punkcie zaczepienia. Kręcimy do tego momentu aż koło oderwie się od nawierzchni na ok. 5 cm. Na spokojnie odkręcamy śruby, z którymi już mieliśmy do czynienia. Nie pozostaje nam zatem już nic innego jak zdjęcia koła.

Krok 3: Montujemy koło zapasowe.

Będąc już na tym etapie możemy być z siebie dumny. Wykonaliśmy sporą pracę i pozostało nam jedynie umieścić koło zapasowe. Jak się do tego zabrać? Zanim ułożymy je w należytym miejscu warto je przejrzeć w poszukiwaniu zaleceń jakie się na nim znajdują (kierunek montażu i obrotów). Po tym zostanie nam jedynie dokręcić śruby, choć znów nie do końca. Musimy opuścić nasz samochód za pomocą lewarka i po tym możemy już do końca dokręcić śruby.

PODSUMOWANIE

Czy dany proces jest skomplikowany? Oczywiście, że nie! Nie musimy być mechanikami, by nauczyć się tej przydatnej czynności. Jedno jest pewne – każdy kierowca powinien potrafić zmienić koło w aucie. Nie zapominajmy jednak, że bez pewnych rzeczy nie będzie to możliwe. Dlatego też starajmy się w samochodzie zawsze wozić lewarek i rękawice. Przydatny będzie również klucz do kół. Podczas jego zakupu najlepiej zdecydować się na klucz do kół typu krzyżak – dzięki niemu każdy niezależnie od siły poradzi sobie ze śrubami. Do pełnego wyposażenia dodajmy latarkę.