Podatek dochodowy rozliczany w formie ryczałtu
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z najprostszych form rozliczania się przedsiębiorcy z podatku dochodowego. Bardzo często tę formę wybierają osoby, które pragną rozliczać się samodzielnie, bez konieczności płacenia księgowej z biura rachunkowego. Ryczałt nie dla wszystkich jest dostępny i nie wszystkim się opłaca. W ustawie przewidziano długi załącznik, który wymienia, kto nie może rozliczać się ryczałtem. Są to między innymi usługi detektywistyczne, agencje kredytowe czy usługi reklamowe.
Jeśli chodzi o to, komu ryczałt się opłaca to należy stwierdzić, że przede wszystkim tym, którzy mają niskie koszty. Ryczałt opłaca się więc przy usługach takich jak na przykład poprawki krawieckie czy szycie z materiału powierzonego. Przy ryczałcie jest kilka stawek podatkowych. Najniższa 3% dotyczy handlu, następnie jest działalność produkcyjna na 5, 5%, jest też działalność usługowa na 8, 5%. Ewidencja przy ryczałcie jest bardzo uproszczona. Przedsiębiorca na obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży i może to robić w formie papierowej. Każdego dnia spisuje z raportu dobowego wielkość sprzedaży z podziałem na kategorie procentowe i podsumowuje wszystko na koniec miesiąca.
Wyliczenie podatku w danym miesiącu polega na tym, że od obrotów odejmujemy składki społeczne, to, co zostaje mnożymy przez stawkę procentową i od tego odejmujemy składkę zdrowotną w odpowiedniej wysokości. Jeśli wartość wyjdzie na plus to odprowadzamy podatek dochodowy za dany miesiąc. W ryczałcie kluczową wartością jest przychód a nie dochód, co nie wszystkim się podoba. Jeśli ktoś prowadzi sprzedaż wysyłkową to do obrotu będą się wliczały także koszty usług kurierskich. Minusem ryczałtu jest także fakt, że nie można się rozliczać wspólnie z małżonkiem oraz nie ma kwoty wolnej od podatku.