Gazowe cięcie tlenowe
Istnieje wiele sposobów rozdzielania i obróbki metali. Jednym z nich jest cięcie gazowe zwane również cięciem tlenowym. Ta technika zaliczana jest do metod termicznych i stosowana jest w przypadku stali niskowęglowych i niskostopowych o grubości nawet do 300 mm. Jak przebiega proces cięcia tlenowego i kiedy się go stosuje?
Na czym polega cięcie tlenowe?
Proces cięcia tlenem można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich polega na doprowadzeniu materiału, czyli arkusza blachy do temperatury zapłonu. W tym celu stosuje się płomień podgrzewający w postaci gazu – propanu, gazu ziemnego, propylenu, acetylenu lub innych. W kolejnym etapie podgrzewany jest tlen tnący, który następnie doprowadzany jest do dużej prędkości i kierowany na dany materiał. Strumień gazowy działający pod wysokim ciśnieniem powoduje utlenianie i nadtapianie metalu na całej jego grubości oraz wydmuchiwanie produktów utleniania ze szczeliny cięcia.
Cięcie tlenowe to popularna metoda rozdzielania metali stosowana głównie w przypadku grubych materiałów. Ma ona wiele zalet, do których można zaliczyć szeroki zakres grubości ciętych materiałów, dobrą jakość cięcia czy możliwość cięcia pod różnym kątem. Ponadto cięcie tlenowe nie wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi ani drogim sprzętem, dlatego też znajduje szerokie zastosowanie zarówno w warsztatach i dużych halach przemysłowych, jak i w pracach przydomowych.