Rury studzienne i głowice
Głowica studzienna jest niezwykle istotnym elementem całego systemu czerpiącego wodę z ujęcia. Element ten jest nazywany także korkiem studzienny. Stanowi on szczelną przykrywkę rury. Korek studzienny ma za zadanie zabezpieczać otwór oraz studnię przed wszelkimi zanieczyszczeniami.
Rury studzienne i głowice studzienne
Bez korka rury studzienne mogą zostać zanieczyszczone w różny sposób. Do niezabezpieczonej studni mogą dostać się zwierzęta, woda gruntowa lub opadowa, piach, odpady roślinne, czy też kamyki. Na te ostatnie należy szczególnie uważać – mogą one zostać zassane przez pompę i uszkodzić inny element instalacji, a mianowicie wirnik. Jeśli chodzi o inne zanieczyszczenia to mogą one powodować procesy gnilne w wodzie.
Podczas wybierania produktów do instalacji warto zwracać uwagę na jakość oraz na to, czy spełniają one określone normy. Produkty powinny posiadać również odpowiednie certyfikaty zaświadczające o ich jakości. Całe instalacje, w tym rury studzienne powinny być trwałe i odporne na uszkodzenia. Jednym z najczęściej używanych materiałów w produkcji rur studziennych jest PCV. Jest to trwały surowiec, który wykazuje dużą odporność na korozję. Co więcej, PCV to surowiec o gładkiej powierzchni oraz niskim ciężarze właściwym. Materiał ten charakteryzuje się dużą wydajnością oraz dobrą jakością łączeń. PCV jest również odporne na siły boczne i zgniatające.