Wózki widłowe do wynajęcia
1. Funkcjonalność
Wózki widłowe wyręczyły ludzi w najcięższych pracach tj. podnoszenie towarów na duże wysokości lub szybki i wygodny ich przewóz. Podnośnik w standardowym wózku widłowym może unieść towar na wysokość 3,5 m. Ciężko wyobrazić sobie jakby to wyglądało w przypadku zrobienia tego ręcznie. Prawdopodobnie, było by trzeba rozdzielić transportowany towar na mniejsze części i wnieść kawałek po kawałku po specjalnie przygotowanej wcześniej do tego konstrukcji lub rusztowaniu. Lecz jak można było by to zrobić w przypadku np. ciężkiego bloku betonowego? Oto jak te urządzenia ułatwiają życie.
Warto się za nimi rozejrzeć, szczególnie gdy ktoś pragnie otworzyć własną firmę, polegającą transporcie ponad gabarytowych towarów. Można je wynająć lub kupić. Są dostępne w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Opole lub Kielce.
2. Budowa
Każdy z wózków wyposażony jest w wymienną butle propan-butan. Dzięki odpowiedniemu spalaniu tej mieszanki wózek jest w stanie się poruszać. W takie butle można się zaopatrzyć lub ponownie je wypełnić. Można to zrobić w rozlewniach gazu płynnego w takich miastach jak Kielce, Wrocław lub Gdańsk. Mamy w nim również napęd hydrauliczny odpowiedzialny za podnoszenie. Maszt wózka podnosi się dzięki łańcuchom, których długość powinna mieć znormalizowane wymiary. Niektóre wózki widłowe są wyposażone w dźwignie przesuwu bocznego, dzięki któremu można nieznacznie skorygować ustawienie wideł przy najeździe.
3. Konserwacja
Wózki widłowe do wynajęcia są prowadzone przez osoby specjalnie do tego uprawnione. Osoby te są wyznaczane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Wyznaczona osoba jest zobowiązana prowadzić tzw. Dziennik Konserwacji i dokumentacje techniczną. Konserwacją wózka zajmuje się wyspecjalizowany konserwator. Natomiast UDT ma zadanie sprawdzanie poprawnego działania układu hydraulicznego, hamulcowego i kierowniczego.
W Polsce istnieje wiele takich urzedów. Jedne z nich są zlokalizowane w takich miastach jak Opole, Kraków i Kielce.