Jaka jest różnica między posadzką a podłogą?
Określenia te używane bywają zamiennie. Czasem można tak zrobić, ale nie zawsze. Warto mieć wiedzę, o co chodzi w budownictwie, kiedy mowa jest o podłodze. Kolejna ważna kwestia to, czym jest posadzka. Dobrze jest wiedzieć, jaka jest relacja między nią a podłogą.
Czym jest podłoga i jej warstwy
Nad każdą kondygnacją budynku znajduje się strop. Jest to pozioma konstrukcja, która z jednej strony tworzy sufit, a z drugiej podłogę. Podłoga to wszystkie warstwy od stropu po posadzkę. Inne jej warstwy, te pośrednie, to izolacja oraz podkład. Na warstwę podkładową, wyrównującą kładzie się posadzkę. Rozróżnienie posadzka a podłoga jest więc takie, że ten pierwszy termin zawiera się w drugim. Posadzką określa się warstwę wykończeniową podłogi.
Posadzka, czyli wierzchnia część podłogi
Warstwa wykończeniowa to jedyna część, którą widać. Ma znaczenie estetyczne. To ta część podłogi tworzy styl i klimat we wnętrzach. Może ona także modyfikować użytkowe parametry podłogi np. poprawiać izolację cieplną czy akustyczną. Posadzka może być klejona do podłoża albo układana jako podłoga pływająca. Jeśli tworzą ją beton lub żywica, to wylewa się ją na podłoże.
Używanie adekwatnych nazw jest ważne w tematach związanych z budownictwem. Pozwala to uniknąć niejasności, a więc i wzajemnego niezrozumienia. Kiedy chodzi o aranżację wnętrz, posadzka a podłoga to nie jest już tak istotne. Myśląc o posadzce, można użyć tego terminu. Można też nazwać ją podłogą, kiedy wiadomo, że chodzi o wierzchnią, wykończeniową jej część.